Ciasto kruche z dodatkiem jabłek i migdałów
Mama w kuchni

Sprawdzony przepis na… KRUCHE CIASTO

Kruche ciasto nadaje się… do wszystkiego. Wystarczy dobry krem, trochę owoców – mamy efektowne ciasto dla niespodziewanych gości. Zrobione w kształcie prostokąta daje wielkanocnego mazurka, który odpowiednio przyozdobiony będzie wspaniałym uwieńczeniem stołu podczas rodzinnych spotkań. Może też stanowić bazę do wypieków bardziej wytrawnych – wszelkiego rodzaju tart i quiche’ów. Wszystko zależy od kształtu i nadzienia.

Składniki (na formę o średnicy 26 cm):
  • 200 g mąki,
  • 100 g zimnego masła pokrojonego w kostkę,
  • 20 g cukru (w wypiekach wytrawnych można jego ilość ograniczyć lub w ogóle pominąć),
  • 1 żółtko,
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego/śmietany 18%,
  • szczypta soli.
Działamy!
  1. Przesiej mąkę (jeżeli masz czas i chęci).
  2. Do miski z mąką dodaj pokrojone masło i wyrabiaj do połączenia składników, tj, powstania kruszonki.
  3. Dodaj resztę składników i zagniataj/wyrabiaj robotem do dokładnego połączenia się składników. Z ciasta powinno dać się uformować kulę. Spokojnie! To może trochę potrwać 😉
  4. Kulę owijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny.
  5. Po wyciągnięciu ciasta z lodówki trzeba je rozwałkować (chociaż ja składam je i ugniatam już na formie – bardzo nie lubię wałkowania).
  6. Przełóż ciasto na formę i uformuj brzegi.
  7. Ciasto trzeba gęsto ponakłuwać widelcem, żeby nie wyrosło i nie zrobiły się pęcherze.
  8. Włóż tak przygotowane ciasto do lodówki na ok. pół godziny i zacznij rozgrzewać piekarnik do 180 stopni.
  9. Po wyciągnięciu ciasta z lodówki przykryj je papierem do pieczenia, następnie wysyp na nie obciążenie (może być fasola, ryż itp.)
  10. Formę z ciastem włóż do piekarnika (ja korzystam z najniższego poziomu) i piecz ok. 15 minut.
  11. Wyciągnij ciasto, pozbądź się obciążenia (nie wyrzucaj do kosza, po prostu odłóż do innych kuchennych działań) i papieru do pieczenia.
  12. Ciasto ponownie włóż do piekarnika na ok. 10 minut – do delikatnego zarumienienia. Pamiętaj! Każdy piekarnik jest inny.
  13. Wyciągnij ciasto. Koniec! Spód ciasta kruchego gotowy 🙂
Domowe tuczy mniej 😉

Przede wszystkim domowe wypieki nie mają w sobie spulchniaczy i innych „ulepszaczy”, cukier mamy zawsze pod kontrolą. Dodatkowo – nadzienie zależy bezpośrednio od nas! W związku z tym może być naprawdę zdrowe. Przykłady? Domowy budyń i owoce – wygląda efektownie, smakuje bajecznie i naprawdę ma sporo wartości odżywczych. Godne uwagi w przypadku ciast kruchych są również quiche. Ze względu na to, że mamy bezpośredni wpływ na skład – łatwo możemy przemycić w nich warzywa i mięso.

Powodzenia i… smacznego! 🙂

Zapraszam do relacji wyróżnionych na moim instagramowym profilu (KLIK), gdzie znajdziesz przepis na tartę pokazany krok po kroku. Kiedy zaczynałam przygodę z pieczeniem lubiłam widzieć jak powinny wyglądać poszczególne etapy powstawania wypieków. To dodaje pewności 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *