Biszkopt na drewnianej desce trzymanej przez osobę w fartuchu
Mama w kuchni

Sprawdzony przepis na… BISZKOPT

Biszkopt…. Puszyste ciasto na bazie jaj z dodatkiem mąki i cukru. Podstawa wszelkich tortów – tych „swojskich”, ale i wielopiętrowych spektakularnych wypieków. Wyrośnięty, najlepiej by nie opadał. Idealna baza do eksperymentów – pasuje do bitej śmietany i owoców, ale też do ciężkich kremów czekoladowo-orzechowych. Pełna dowolność w wykorzystaniu. Ogranicza nas tylko fantazja.

Uważam, że każdy potrafi piec. Jak dotąd biszkopt nigdy Ci nie wyszedł? Być może nie miałeś odpowiedniego przepisu! Poniższa receptura jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Nie warto czekać na lepszy czas! Wystarczy zaraz zabrać się do roboty, by za kilka chwil domownicy cieszyli się wspaniałym biszkoptowym zapachem wydobywającym się z piekarnika 🙂 Z pewnością wszyscy chętnie wspólnie zasiądą do stołu, jeżeli uraczysz ich prostą – a przecież jakże smaczną – słodkością.

Pamiętaj! Domowe tuczy mniej 😉


Składniki na biszkopt:
 • 10 jaj,
 • 140 g cukru,
 • 205 g mąki,
 • 71 g mąki ziemniaczanej,
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowania:
 1. Przygotuj formę do pieczenia (u mnie średnica 28 cm). Wytnij z papieru do pieczenia/śniadaniowego okrąg o średnicy Twojej formy + prostokąty chroniące jej boki.
 2. Oddziel żółtka od białek (jeżeli używasz robota kuchennego – białka wbij do miski z wyposażenia, będziemy je ubijać w pierwszej kolejności).
 3. Wymieszaj w misce mąkę, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia.
 4. Przygotuj odpowiednią ilość cukru.
 5. Nastaw piekarnik na 180 stopni (grzanie góra-dół).
Działamy!
 1. Ubij białka (gdy pojawi się piana możesz dodać szczyptę soli).
 2. Piana z białek sztywna? Koniecznie sprawdź!
 3. Do ubitych białek zacznij dodawać po łyżce cukru. Po każdej łyżce – dalej ubijaj.
 4. Cały cukier dodany? Czas na żółtka!
 5. Dodawaj po jednym żółtku cały czas ubijając masę.
 6. Żółtka dodane? Ubijaj powstałą masę przez ok. 5 minut.
 7. Przyszedł czas na mieszanie. Najlepiej łyżką drewnianą lub silikonową szpatułką. Biszkopt nie lubi zimna stali. Nie zapomnij też o delikatności. Masa biszkoptowa nie przepada za gwałtownymi ruchami.
 8. W kilku partiach dodaj mieszankę mąk i proszku do pieczenia. Po dodaniu każdej partii – wymieszaj.
 9. W kilku partiach dodaj mieszankę mąk i proszku do pieczenia. Po dodaniu każdej partii – wymieszaj.
 10. Przelej mieszankę do przygotowanej wcześniej formy.
 11. Włóż do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na ok. 40 minut. Pamiętaj jednak, że każdy piekarnik jest inny i być może u Ciebie ciasto będzie musiało piec się nieco krócej/dłużej.
 12. Pieczemy do suchego patyczka (czyli na patyczku, którym sprawdzasz wypiek, nie mogą zostać resztki mokrego ciasta). Nie otwieraj jednak piekarnika zbyt szybko! Biszkopt nie lubi przeciągów.
To by było na tyle 🙂

Z upieczonego biszkoptu zdejmujemy papier do pieczenia i zostawiamy do wystygnięcia. Po tym czasie możemy go dowolnie dzielić, przekładać kremami, albo… zjeść bez dodatków. Pamiętaj tylko, żeby (jeżeli decydujesz się na jakiś krem) nasączyć blaty np. herbatą, alkoholem, sokiem, a nawet… wodą. Wtedy biszkopt nie powinien „wypić” kremu. W końcu angielska nazwa biszkoptu to sponge cake, czyli ciasto-gąbka 😉

KILKA PORAD:

Pamiętaj o nagrzaniu piekarnika! To piekarnik czeka na biszkopt, nie odwrotnie.

Nie musisz dodawać proszku do pieczenia – biszkopt rośnie dzięki dobrze ubitym jajkom. Ale! Ja lubię mieć pewność. Zwłaszcza przed ważnymi uroczystościami.

NIGDY nie otwieraj piekarnika, gdy biszkopt rośnie!

Po wyciągnięciu z piekarnika warto rzucić formą z biszkoptem z niewielkiej wysokości. Dzięki temu biszkopt nie powinien opaść.

Zapraszam do relacji wyróżnionych na moim instagramowym profilu (KLIK), gdzie znajdziesz sposób na biszkopt pokazany krok po kroku. Kiedy zaczynałam przygodę z pieczeniem lubiłam widzieć jak powinny wyglądać poszczególne etapy powstawania wypieków. To dodaje pewności 🙂

Nie masz pomysłu na przełożenie biszkoptu? Strona mojewypieki.com z pewnością Cię zainspiruje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *